Very Happy:D

Join the forum, it's quick and easy

Very Happy:D
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Vista daha hızlı nasıl çalışır/Anlatım

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

BLaCqKiD

BLaCqKiD
Admin

Vista daha hızlı nasıl çalışır/Anlatım

Vista, önce çok fazla bellek kullanmakla itham edildi, sonra sürücüler sorunlu denildi… Neticede kullanıcıları kastı da kasdı. Peki bu sistem nasıl hızlanır? İşte uygulamalı yanıtı:

Windows Vista, önce çok fazla bellek kullanmakla itham edildi, sonra sürücüler sorunlu denildi… Ama en sonunda görüyoruz ki, her ne kadar bizlerin beklentileri hep daha yüksek de olsa, Microsoft iyi bir iş çıkartmış ve Windows XP'nin yerine geçecek işletim sistemi konusunda iyi adımlar atmış. Tabii her ürün gibi varsayılan ayarlar bizim gibi performans çılgınlarının işine pek yaramıyor. Bu sebeple, gerekirse sinekten yağ çıkartıp Windows Vista'nın çok daha hızlı çalışması için elimizden geleni yapacağız. Görsellik kimin umurunda? Bize performans gerek!

Not: Uygulamalı anlatım galersini sorunsuz bir şekilde görüntülemek için lütfen bu sayfayı Internet Explorer Tarayıcısı'nda açınız...

shiftdelete.net

Mümkünse 64 bit Kurun!

Eğer imkânınız varsa, Windows Vista’nın 64 bitlik sürümünü edinin. OEM veya ayrı satılan sürümü almış olabilirsiniz. İçindeki kuponu gönderdiğinizde Microsoft size 64 bitlik sürümü sağlıyor. Sıfırdan kurmanız gerekecek; ama buna değer. Piyasadaki birçok işlemci artık 64 bit ve üzerinde çalışan 32 bitlik yazılımları destekliyor. CPUZ yazılımıyla birlikte işlemcinizin bu yeteneğe sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Intel işlemciler için EM64T, AMD işlemciler için ise x86-64 olarak gerekli komut setini işaretli satırda görebilirsiniz.

En az 2 GB RAM kullanın!

Windows Vista’nın bir bellek canavarı olduğu söylenir durur. Hâlbuki Windows Vista belleği sadece verimli kullanıyor. Boş bulduğu belleği Unix gibi (ama sadece gibi) gerekli sistem dosyalarını depolayarak sistemi daha iyi çalıştırıyor. 64 bit sistem kullanıyorsanız 4 GB belleğe terfi edebilirsiniz. 32 bit işletim sistemlerinin 3 GB’ın üstüne biraz alerjisi var.

Aero’dan ve Efektlerden Vazgeçin!

Windows Vista’nın en büyük özelliği gibi gösterilen Aero arabirimi aslında uzman kullanıcılar gözünden bakıldığında, kaynak israfından başka bir şey değil. Hem grafik işlemcinizi de yorup fazladan ısınma ve güç tüketimine de sebep olduğunuzu söylemeliyiz. Bu sebeple Windows’un “Standart” görünüm şemasını kullanabilirsiniz. Başlat menüsünü dert etmeyin. Daha az cicili bicili görünecek; ama özelliklerinden bir şey kaybetmeyecek.

Kenar Çubuğu O Kadar da İşlevsel Değil!

Windows Vista Sidebar, yani kenar çubuğu, çok da işlevsel değil. Üzerinde kurduğunuz uygulamalar hoş gözüküyor ama ekranın sağ veya sol tarafında sürekli bir şeylerle meşgul olan bu kısım yine sistem kaynağı tüketiyor. Ayrıca cicili bicili görüntüler de özellikle yerine göre %10’a kadar işlemci gücü tüketebiliyor. Kaldırın gitsin. Arada bizim gibi para birimleri arasında çeviri yapmak isterseniz çalıştırabilirsiniz.

Sistem Geri Yüklemeye Değil Yedeklemeye Güvenin

Windows Vista, önceki Windows sürümleri gibi bir sistem geri yükleme içeriyor. Zaten düşük olan sabit disk performansını bir de bu uygulamayla kırpmayın deriz. Kapatın, rahatlayın. Sonra da, isterseniz, sistemdeki geri yükleme noktalarını temizleyin.

Takas Dosyasını El İle Ayarlayın

Az olan sabit disk performansı genellikle sistemin geri kalanına yetişemez. Bu sebeple sabit diskten mümkün olduğu kadar iyi yararlanmalıyız. Sabit diskte, işletim sisteminin bellek gibi kullandığı bir alan bulunur. Bu, büyükçe, tek bir dosyadır. Bu dosyanın boyutu sürekli değiştiği için üzerinde parçalanmalar görülür. Bunu engellemenin yolu, boyutunu sabitlemektir. Belleğinizin bir buçuk katı gibi nereden geldiği belli olmayan ama işe yarayan bir kuralı uygulamanızı öneririz. 2 GB belleğiniz varsa 3072 MB takas alanı ayırabilirsiniz.

Daha Güncel Sürücüler Kullanın

Her ne kadar en güncel sürücü her zaman en iyi sürücü demek olmasa da sürücüleri güncellemekte fayda var. Özellikle de yüksek performansın önemli olduğu grafik kartı gibi bileşenlerde sık yapılan güncellemeler (ayda bir bakın deriz) her zaman performans getiriyor diyebiliriz.

https://pc-rehberi.forum.st

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]